Powiatowy Program Korekcyjno-Edukacyjny dla sprawców przemocy w rodzinie

PRZECIWDZIAŁANIE PRZEMOCY

Zjawisko przemocy domowej jest zjawiskiem bardzo powszechnym.
Dotyka osoby bez względu na wiek, płeć, wykształcenie, stan zdrowia czy status społeczny.

Definicja prawna zjawiska przemocy w rodzinie została zawarta w art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz. U. z 2005 r. Nr 180, poz. 1493 ze zm.), która stanowi, że "jest to jednorazowe lub powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste członków rodziny, w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą."

Program korekcyjno – edukacyjny jest formą oddziaływania na sprawców w celu nauczenia ich samokontroli, kształtowania u nich postawy partnerstwa i szacunku wobec bliskich oraz odpowiedzialności za popełnione czyny przemocowe.

Podstawowym i głównym celem działań programowych jest pomoc osobom stosującym przemoc w rodzinie w zaprzestaniu stosowania przemocy poprzez edukację mającą na celu:

- uświadomienie sprawcy czym jest przemoc,

- uzyskanie przez niego świadomości własnych zachowań przemocowych wobec bliskich,

- rozpoznanie przez niego sygnałów ostrzegawczych zapowiadających zachowania przemocowe,

- opracowanie „planu bezpieczeństwa” zapobiegającemu użyciu siły i przemocy,

- nabycie nowych umiejętności służących rozwiązywaniu konfliktów, sporów w rodzinie bez użycia agresji,

- naukę umiejętności partnerskiego układania stosunków w rodzinie, uczenie się korzystania z pomocy innych,

- naukę umiejętności konstruktywnego wyrażania uczuć.

- kształtowanie umiejętności wychowawczych bez użycia przemocy

- trening umiejętności społecznych

- realizację własnych potrzeb w sposób nie krzywdzący innych osób.

Cel podstawowy ukierunkowany jest na rozpoznanie i zmianę zachowań i postaw osób stosujących przemoc w rodzinie.

Program nie stanowi jednak formy osobistej psychoterapii sprawcy a jedynie koryguje jego niepożądane, szkodliwe zachowanie i postawy. Nie rezygnujemy jednak całkowicie z udzielania pomocy psychologicznej dla sprawców, która stanowi uzupełnienie oferty uczestnictwa w tym programie.

Najważniejsze elementy programu to:

1) Rozpoznanie diagnostyczneuzyskanie i opracowanie informacji o funkcjonowaniu każdego z uczestników, jego sytuacji życiowej oraz specyfice przemocy, której był sprawcą,

2) Edukacjadobór treści edukacyjnych uwzględniających cele programu oraz specyfikę uczestników obejmuje:

- społeczno-kulturowe źródła i okoliczności przemocy domowej
(mity i stereotypy)

- definicje przemocy, jej rodzaje, formy i dynamikę,

- problemy władzy i kontroli w relacjach międzyludzkich,

- planowanie i rozwijanie samokontroli,

- rolę życia uczuciowego w funkcjonowaniu człowieka

- komunikację interpersonalną,

- promocję pozytywnych standardów i wartości,

- zaburzenia życia rodzinnego spowodowane uzależnieniami,

- wpływ przemocy domowej na zachowanie i psychikę dzieci,

- wychowywanie bez przemocy.

3) Ćwiczenia praktycznedostarczające korekcyjnych doświadczeń osobistych, zmieniających zachowania i postawy oraz rozwijające umiejętności samokontroli i konstruktywnego współżycia.

Adresatami niniejszego programu są sprawcy przemocy domowej, którzy uznają fakt stosowania przez nich przemocy we własnej rodzinie.

1. Uczestnikami programu mogą być:

- wszystkie osoby z powiatu malborskiego,

- osoby samodzielnie zgłaszające się,

- osoby kierowane przez sąd, skazane za przestępstwo przeciwko rodzinie ze stwierdzeniem sprawstwa przemocy, korzystające z warunkowego zawieszenia wykonywania kary pozbawienia wolności,

- osoby kierowane przez organy ścigania objęte procedurą Niebieskiej Karty,

- osoby kierowane przez pomoc społeczną, organizacje pozarządowe, Kościół, organizacje kościelne i inne instytucje;

- osoby, samodzielnie zgłaszające chęć uczestnictwa w programie.

2. Uczestnictwa w programie odmawia się:

- osobom z poważnymi zaburzeniami emocjonalnymi, w szczególności z zaburzeniami osobowości pogranicznej,

- chorym psychicznie,

- nałogowych hazardzistów,

- osobom uzależnionym od alkoholu i narkotyków z wyłączeniem osób, które przeszły lub są w trakcie podstawowego cyklu terapii uzależnień.

Osobę stosującą przemoc w rodzinie, u której zostało rozpoznane uzależnienie od alkoholu, narkotyków lub innych środków odurzających, substancji psychotropowych albo środków zastępczych, kieruje się w pierwszej kolejności na terapię leczenia uzależnienia.

Dla osób uczestniczących w terapii leczenia uzależnienia udział w programie korekcyjno-edukacyjnym może stanowić uzupełnienie podstawowej terapii.

Wszelkich informacji na temat programu udziela:

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie

Pl. Słowiański 6